RİSK TABANLI BAKIM

Anasayfa / HİZMETLERİMİZ / RİSK TABANLI BAKIM

RİSK TABANLI BAKIM

Enerji üretiminde bakım fonksiyonunun önemi gün geçtikçe artmakta ve anlaşılmaktadır. Risk Tabanlı Bakım (RBM), geleneksel bakım yöntemleriyle Risk Tabanlı Kontrol (RBI) yöntemlerinin avantajlarını bir araya getiren ve mekanik bütünlüğe (mechanical integrity) odaklanan bir bakım stratejisidir. Daha net bir dille ifade etmek gerekirse, RBM tesisteki tüm ekipmanlar için durum skoru ve güvenilirlik parametrelerine dayalı olarak en etkin ve tesise özgü bakım stratejisinin seçimine yardımcı olur. RBM sisteminin kurulumu, ekipmanların arıza ve bakım geçmişinin kayıt altına alınarak mevcut durumlarının belirlenmesini gerektirir. RBI ile toplanan veriler, ekipman veya sistem geçmişine eklendiğinde risk analizine teknik girdileri sağlar. Bu prosesin doğal sonucu, güvenilir ve emniyetli işletme için her bir ekipmana özgü kontrol ve bakım planlarının üretilmesidir.

Risk Tabanlı Kontrol (RBI), diğer organizasyonel risk analiz metotlarında tarif edilmemiş mekanik bütünlük risklerini tanımlayan bir alana ışık tutar. Bu anlamda RBI, bir risk analizi ve yönetimi aracı haline gelir. Kurumsal risk yönetimi aktivitelerine RBI çalışmalarını eklemlemek, risk yönetim programın başarısının anahtarı haline gelmektedir.

İşletmedeki tesislerin bakım ve güvenliklerinin ekonomik ve teknik yeterlilikte sağlanması, korozyon, erozyon, operasyonel ve çevresel etkiler gibi arıza bakım ve duruşlarına sebep olabilecek sorunların ele alınarak yönetilmesi, bakım maliyetlerinin düşürülerek arıza duruşlarının azaltılması sektörün henüz yeterince üstüne eğilmediği bir konudur.

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki form aracılığıyla mesajınızı gönderebilir, 0312 4425125 ve 0532 2600086 numaralı telefonlardan veya info@adakalite.com adresinden de bize ulaşabilirsiniz.

* Zorunlu Alanlar

Bu sayfayı Sosyal Medyada paylaşmak için

ADA Kalite | Danışmanlık
Aleksander Dubçek Cad. 14/3 Çankaya / ANKARA
info@adakalite.com
+90 312442 5125
+90 532 260 0086